F462BK223G1K6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F462BK223G1K6R
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Tradename :
MTA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600 V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Negative Tolerance :
2%
Rated (AC) Voltage (URac) :
500 V
Package :
Bulk
Product :
Contacts
Product Status :
Obsolete
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Headers and Wire Housings
Housing Gender :
Housing Color :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Terminal Pitch :
15 mm
Positive Tolerance :
2%
Housing Material :
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Brand :
TE Connectivity / AMP
Number of Terminals :
Capacitance :
0.022 μF
Row Spacing :
Wire Gauge :
26 AWG
Length :
18 mm
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Termination Style :
Crimp
Product Category :
Headers and Wire Housings
Contact Gender :
Socket (Female)
Subcategory :
Dielectric Material :
Polypropylene
TE Connectivity
Application :
Wire-to-Board, Wire-to-Wire
Series :
MTA-100
ECCN Code :
EAR99
Width :
7.5 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Height :
13.5 mm