F1842HD400
Mfr.Part #
F1842HD400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 120VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 60Hz
Published :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Packaging :
Bulk
RMS Current (Irms) :
40A
Lead Free :
Lead Free
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Off State :
400V
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Module
Current Rating :
40A
Datasheets
F1842HD400
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE