F1842CAH1400
Mfr.Part #
F1842CAH1400
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 530VAC
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
RMS Current (Irms) :
40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Off State :
1.4kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
5
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Structure :
Common Anode - SCR/Diode
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 60Hz
Current Rating :
40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Datasheets
F1842CAH1400
Sensata Technologies – Crydom F1842CAH1400
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE