F1842DH400
Mfr.Part #
F1842DH400
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 120VAC
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
5
RMS Current (Irms) :
40A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Off State :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 60Hz
Current Rating :
40A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Published :
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Datasheets
F1842DH400
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE