EXV687M010A9PAA
Mfr.Part #
EXV687M010A9PAA
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
595mA @ 120Hz
Length :
12mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Impedance :
120mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Series :
EXV
Published :
Size Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.19
Capacitance :
680μF
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR :
120 mΩ
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current (AC) :
850mA
Height :
10.2mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.068mA
Number of Terminations :
2
Width :
10.3mm
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packing Method :
TR, 15 INCH
Datasheets
EXV687M010A9PAA
KEMET EXV687M010A9PAA
EXV 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD