EXV476M025A9GAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXV476M025A9GAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
6.3mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
520mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Polarization :
Polar
Series :
EXV
Voltage :
25V
Dissipation Factor :
0.14 %
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Leakage Current :
11.75μA
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
1.8mm
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 100kHz
Lead Length :
2.6mm
Ripple Current :
168mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Ripple Current (AC) :
240mA
Height Seated (Max) :
0.222 5.64mm
Published :
Impedance :
520mOhm
Terminal Shape :
Flat
Packing Method :
TR, 15 INCH
Height :
5.4mm
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
168mA @ 120Hz
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
6.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
EXV476M025A9GAA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET EXV476M025A9GAA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:25V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, EXV476M025A9GAA pinout, EXV476M025A9GAA datasheet PDF, EXV476M025A9GAA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET EXV476M025A9GAA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET EXV476M025A9GAA
EXV 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 168mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD