EXV227M035S9PAA
Mfr.Part #
EXV227M035S9PAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
595mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Factory Lead Time :
44 Weeks
Polarization :
Polar
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Impedance :
120mOhm
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EXV227M035S9PAA
KEMET EXV227M035S9PAA
EXV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD