ESW475M025AC3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESW475M025AC3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4.7 µF
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Base Product Number :
ESW475M
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated :
25 V
Package :
Box
Series :
ESW
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
ESW475M025AC3AA
KEMET ESW475M025AC3AA
ESW 4.7 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.197" Dia (5.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can