EST108M063AM3AA
Mfr.Part #
EST108M063AM3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
EST
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tan Delta :
0.14
Height Seated (Max) :
1.496 38.00mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
23 Weeks
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.63mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
1.79A @ 100kHz
Capacitance :
1000µF
Diameter :
16mm
Voltage - Rated DC :
63V
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.074A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Height :
36mm
Surface Mount :
No
Datasheets
EST108M063AM3AA
KEMET EST108M063AM3AA
EST 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can