EST1060T2R2NDGA
Mfr.Part #
EST1060T2R2NDGA
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2.2UH 7.5A 9 MOHM SMD
Stock
262
In Stock :
262
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.398Lx0.394W 10.10mmx10.00mm
Tolerance :
±30%
Test Frequency :
0.1MHz
Series :
ES, T Type
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
9mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.248 6.30mm
Surface Mount :
yes
Shielding :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
76MHz
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
5.2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
2.2μH
Number of Functions :
1
Datasheets
EST1060T2R2NDGA
TAIYO YUDEN EST1060T2R2NDGA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD