ESS020E-0400-42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESS020E-0400-42
Manufacturer
ERP Power
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-42V 400MA
Manufacturer :
ERP Power
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
240VAC
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
ESS (20W)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output (Max) :
400mA
Approval Agency :
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Output :
24V~42V
Feature :
OCP, OTP, SCP
Weight :
0.34lb 154g
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Power (Watts) :
17W
Size / Dimension :
3.30Lx1.57W x 0.99 H 83.8mmx39.9mmx25.1mm
Termination Style :
Wire Leads
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dimming :
Analog, ELV
Efficiency :
87%
Published :
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
220VAC
Operating Temperature :
-30°C~90°C