ESRH181M02R
Mfr.Part #
ESRH181M02R
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 2V SMD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
180µF
Voltage - Rated DC :
2V
Width :
4.3mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tan Delta :
0.1
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Ripple Current (AC) :
2.5A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Ripple Current :
2.5A
REACH SVHC :
Unknown
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
Published :
Series :
ESRH
Packing Method :
TR, 13 INCH
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height :
2.8mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.0216mA
Datasheets
ESRH181M02R
Cornell Dubilier Electronics ESRH181M02R
180μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.110 2.80mm Tape & Reel (TR) 15mOhm ESRH Surface Mount Polymer General Purpose