ESMR421VSN561MR45S
Mfr.Part #
ESMR421VSN561MR45S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
560μF
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current @ Low Frequency :
2.93A @ 120Hz
Ripple Current :
2.93A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current @ High Frequency :
4.1899A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
United Chemi-Con ESMR421VSN561MR45S
SMR 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.93A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In