ESMQ451VSN561MR50S
Mfr.Part #
ESMQ451VSN561MR50S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Stock
320
In Stock :
320
Ripple Current :
2.82A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
560μF
Published :
2010
Series :
SMQ
Tan Delta :
0.2
Terminal Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
450V
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
4.033A @ 50kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.82A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
50mm
Leakage Current :
1.50599mA
Lead Free :
Lead Free
ESR :
592 mΩ
United Chemi-Con ESMQ451VSN561MR50S
SMQ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.82A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In