ESMQ451VSN331MA30S
Mfr.Part #
ESMQ451VSN331MA30S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Stock
68
In Stock :
68
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
450V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.15 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
2.8743A @ 50kHz
Length :
30mm
Leakage Current :
1.15607mA
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.2
ESR :
1005 mΩ
Ripple Current :
2.01A
Series :
SMQ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
2013
Polarization :
Polar
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
2.01A @ 120Hz
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con ESMQ451VSN331MA30S
SMQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.01A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In