ESMQ451ELL2R2MHB5D
Mfr.Part #
ESMQ451ELL2R2MHB5D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Published :
Lead/Base Style :
Straight
Series :
SMQ
Dissipation Factor :
0.24 %
Ripple Current @ High Frequency :
70mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
2.2μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
28mA
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
450V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
SMQ 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can