ESMM451VSN331MA35S
Mfr.Part #
ESMM451VSN331MA35S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.15A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
3.0745A @ 100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
Published :
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated DC :
450V
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.005Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMM
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
United Chemi-Con ESMM451VSN331MA35S
SMM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In