ESMM401VSN221MA25U
Mfr.Part #
ESMM401VSN221MA25U
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
RoHS :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
1.47 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.1021 A @ 100 kHz
Capacitance :
220 µF
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
1.063 (27.00mm)
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.507Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
Polarization :
Polar
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
400 V
Ratings :
Datasheets
ESMM401VSN221MA25U
United Chemi-Con ESMM401VSN221MA25U
SMM Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.378Dia 35.00mm ±20% 220µF 400V