ESMM401VNN561MA40U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMM401VNN561MA40U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
SMM
RoHS :
Non-Compliant
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.85 A @ 120 Hz
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
4.0755 A @ 100 kHz
Ratings :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
592mOhm @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
560 μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
ESMM401VNN561MA40U
United Chemi-Con ESMM401VNN561MA40U
SMM Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.378Dia 35.00mm ±20% 560µF 400V