ESMH630VNN682MA30T
Mfr.Part #
ESMH630VNN682MA30T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
6800µF
Ripple Current :
4.15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMH
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
4.15A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Ripple Current @ High Frequency :
4.98A @ 100kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
United Chemi-Con ESMH630VNN682MA30T
SMH 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.15A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In