ESMH451VNN331MR50S
Mfr.Part #
ESMH451VNN331MR50S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.01A @ 120Hz
16 Weeks
Dissipation Factor :
0.15 %
Voltage - Rated DC :
450V
Published :
Capacitance :
330µF
2000 hours
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current :
2.01A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.8743A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
United Chemi-Con ESMH451VNN331MR50S
SMH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.01A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In