ESMH451VNN331MA40T
Mfr.Part #
ESMH451VNN331MA40T
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
ROHS3 Compliant
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
450V
Diameter :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.86A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753mOhm @ 120Hz
Published :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
2A
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
330µF
United Chemi-Con ESMH451VNN331MA40T
SMH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In