ESMH451VNN331MA40S
Mfr.Part #
ESMH451VNN331MA40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
2A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.86A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Published :
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con ESMH451VNN331MA40S
SMH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In