ESMH401VSN181MQ35S
Mfr.Part #
ESMH401VSN181MQ35S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
Ripple Current :
1.3A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.381Ohm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.859A @ 100kHz
Series :
SMH
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
180µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con ESMH401VSN181MQ35S
SMH 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In