ESMH401VQT681MB40U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMH401VQT681MB40U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V RAD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS :
Non-Compliant
Package :
Bulk
Series :
SMH
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
0.984 (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
3.02 A @ 120 Hz
United Chemi-Con (UCC)
Capacitance :
680 µF
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - 5 Lead
Ratings :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
366mOhm @ 120Hz
Brand :
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
4.3186 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
400 V
Size / Dimension :
1.575 Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
SMH Radial Can - 5Lead Aluminum Electrolytic Capacitor 1.575Dia 40.00mm ±20% 680µF 400V