ESMH351VNN221MR30T
Mfr.Part #
ESMH351VNN221MR30T
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.13Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Termination :
Snap in
Ripple Current :
1.44A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.0592A @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Published :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
350V
United Chemi-Con ESMH351VNN221MR30T
SMH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In