ESMH350VSN223MR50S
Mfr.Part #
ESMH350VSN223MR50S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Ripple Current :
5.33A
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.33A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 120Hz
Capacitance :
22000µF
Series :
SMH
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
5.7564A @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
United Chemi-Con ESMH350VSN223MR50S
SMH 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.33A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In