ESMH350VNN472MP30T
Mfr.Part #
ESMH350VNN472MP30T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Termination :
Snap in
Ripple Current @ High Frequency :
2.6028A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
SMH
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
2.41A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Height :
30mm
Diameter :
22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
88mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
2.41A
Through Hole
United Chemi-Con ESMH350VNN472MP30T
SMH 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.41A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In