ESMH350VNN153MR40S
Mfr.Part #
ESMH350VNN153MR40S
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.8816A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
35V
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
4.52A
Capacitance :
15000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
1 (Unlimited)
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
4.52A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
United Chemi-Con ESMH350VNN153MR40S
SMH 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.52A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In