ESMH350VNN103MQ40W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMH350VNN103MQ40W
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMH
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Ripple Current :
3.53A
Capacitance :
10000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
3.8124A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.53A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
United Chemi-Con ESMH350VNN103MQ40W
SMH 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.53A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In