ESMH251VNN122MA45T
Mfr.Part #
ESMH251VNN122MA45T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Number of Pins :
2
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.53A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
SMH
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.53A
Capacitance :
1200μF
Ripple Current @ High Frequency :
5.295A @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.15 %
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lead Pitch :
10mm
Height :
45mm
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
207mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
3mA
United Chemi-Con ESMH251VNN122MA45T
SMH 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.53A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In