ESMH251VNN102MR50T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMH251VNN102MR50T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
3.31A
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
3.31A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
50mm
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
4.965A @ 100kHz
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Series :
SMH
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Capacitance :
1000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con ESMH251VNN102MR50T
SMH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.31A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In