ESMH250VSN123MQ35S
Mfr.Part #
ESMH250VSN123MQ35S
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Capacitance :
12000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.86A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.1688A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Polarization :
Polar
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
3.43A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
SMH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con ESMH250VSN123MQ35S
SMH 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.43A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In