ESMH250VNN153MQ40T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMH250VNN153MQ40T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
3mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
1 mm
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
3.95A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.266A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Series :
SMH
Capacitance :
15000µF
Dissipation Factor :
0.3 %
Ripple Current @ Low Frequency :
3.95A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
25mm
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 120Hz
Termination :
Snap in
United Chemi-Con ESMH250VNN153MQ40T
SMH 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.95A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In