ESMH201VNN471MR25U
Mfr.Part #
ESMH201VNN471MR25U
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8 A @ 120 Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.181 Dia (30.00mm)
Ratings :
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
1.063 (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
353mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Package :
Bulk
Capacitance :
470 µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.7 A @ 100 kHz
Voltage - Rated :
200 V
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Series :
SMH
Datasheets
ESMH201VNN471MR25U
United Chemi-Con ESMH201VNN471MR25U
SMH Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.181Dia 30.00mm ±20% 470µF 200V