ESMH161VSN182MR50T
Mfr.Part #
ESMH161VSN182MR50T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
4.2A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
92mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Series :
SMH
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10.0076mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.3A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
1800µF
Packaging :
Bulk
Published :
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
United Chemi-Con ESMH161VSN182MR50T
SMH 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In