ESMH160VSN563MA45U
Mfr.Part #
ESMH160VSN563MA45U
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
Capacitance :
56000 µF
Package :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
7.62 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V
Height - Seated (Max) :
1.772 (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 120Hz
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
8.2296 A @ 100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
SMH
Datasheets
ESMH160VSN563MA45U
United Chemi-Con ESMH160VSN563MA45U
SMH Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.378Dia 35.00mm ±20% 56000µF 16V