ESMH160VSN333MA30U
Mfr.Part #
ESMH160VSN333MA30U
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
16 V
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
5.562 A @ 100 kHz
Ratings :
Ripple Current @ Low Frequency :
5.15 A @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
1.260 (32.00mm)
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ESMH160VSN333MA30U
United Chemi-Con ESMH160VSN333MA30U
SMH Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.378Dia 35.00mm ±20% 33000µF 16V