ESMH101VSN152MQ30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMH101VSN152MQ30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.43A
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.43A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Capacitance :
1500μF
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMH
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
2.916A @ 100kHz
United Chemi-Con ESMH101VSN152MQ30S
SMH 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.43A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In