ESMH100VSN563MR45T
Mfr.Part #
ESMH100VSN563MR45T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
SMH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.9552A @ 100kHz
Polarization :
Polar
Resistance :
15mOhm
Height :
45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.44A @ 120Hz
Capacitance :
56000μF
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current :
6.44A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
10.0076mm
United Chemi-Con ESMH100VSN563MR45T
SMH 56000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.44A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In