ESMG6R3ELL331MF11D
Mfr.Part #
ESMG6R3ELL331MF11D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ High Frequency :
405mA @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
2.4892mm
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
11mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
270mA
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Series :
SMG
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
6.3mm
United Chemi-Con ESMG6R3ELL331MF11D
SMG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 270mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can