ESMG250ETD331MHB5D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMG250ETD331MHB5D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMG
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
660mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
440mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
SMG 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 440mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can