ESMG250ETC331MHB5D
Mfr.Part #
ESMG250ETC331MHB5D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
440mA
Pbfree Code :
yes
Series :
SMG
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
660mA @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Termination :
Radial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SMG 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 440mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can