ESMG100ETD470ME11D
Mfr.Part #
ESMG100ETD470ME11D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Series :
SMG
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
SMG 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can