ESK478M025AN2AA
Mfr.Part #
ESK478M025AN2AA
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Stock
710
In Stock :
710
Through Hole
Published :
2014
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
1.496 38.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.36A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Leakage Current :
1.175mA
Factory Lead Time :
23 Weeks
Number of Terminations :
2
Height :
36mm
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Series :
ESK
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Capacitance :
4700µF
Datasheets
ESK478M025AN2AA
KEMET ESK478M025AN2AA
ESK 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.36A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can