ESK227M6R3AC3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESK227M6R3AC3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
45 Weeks
Leakage Current :
0.01386mA
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tan Delta :
0.24
Package / Case :
Radial
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
20%
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
11mm
Diameter :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
Capacitance :
220μF
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
200mA
Packing Method :
Bulk
Datasheets
ESK227M6R3AC3AA
KEMET ESK227M6R3AC3AA
220μF Capacitor 20% 200mA 2mm Radial