ESK227M035AG3AA
Mfr.Part #
ESK227M035AG3AA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
3.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
290mA
Leakage Current :
0.077mA
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Diameter :
8mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.12
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
Height :
11mm
Datasheets
ESK227M035AG3AA
KEMET ESK227M035AG3AA
220μF Capacitor 20% 290mA 3.5mm Radial