ESK108M016AH2AA
Mfr.Part #
ESK108M016AH2AA
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Leakage Current :
160μA
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Lead/Base Style :
Straight
Terminal Shape :
Wire
Series :
ESK
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
20mm
Height :
15mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
630mA
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Mount :
PCB, Through Hole
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
630mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.16 %
Lead Pitch :
5mm
Published :
Factory Lead Time :
23 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
724.5mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage :
16V
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ESK108M016AH2AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESK108M016AH2AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, ESK108M016AH2AA pinout, ESK108M016AH2AA datasheet PDF, ESK108M016AH2AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESK108M016AH2AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESK108M016AH2AA
ESK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 630mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can