ESH227M050AH1AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESH227M050AH1AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
23 Weeks
Published :
2011
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
110μA
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
12mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
50V
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Diameter :
600 µm
Series :
ESH
Capacitance :
220μF
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.12 %
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Length :
20mm
Diameter :
10mm
Datasheets
ESH227M050AH1AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH227M050AH1AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:50V, ESH227M050AH1AA pinout, ESH227M050AH1AA datasheet PDF, ESH227M050AH1AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH227M050AH1AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESH227M050AH1AA
ESH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can