ESH157M450AN7AA
Mfr.Part #
ESH157M450AN7AA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Height :
45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
1.04A @ 10kHz
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
18mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
ESH157M450AN7AA
KEMET ESH157M450AN7AA
ESH 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can